Corona Virüsünün İş Hukukuna Etkileri Nelerdir?

Pandemi Olarak İlan Edilen Corona virüsün İş Hukukuna Etkileri Nelerdir? Avukat Ali Sönmez sizler için yazdı. 

İşte Corona virüsünün iş hukukuna etkileri, işveren ve işçilerin hakları;

Pandemi olarak ilan edilen Coronavirüs’ün olumsuz etkileri sürmekteyken, bu olumsuz etkileri azaltmak amacıyla bir çok tedbir alındı. Tedbir alınan alanlardan biri ise İş Hukuku olup bu kapsamda gerek işçilerin gerek işverenlerin haklarını bilmesi bir hayli önem arzediyor. Bu haberimizde ise Avukat Ali Sönmez, bu durumun işçilere ve işverenlere olan muhtemel etkilerinden ve bunların hukuki neticelerinden bahsetti.

Bu Süreçte İşverenin Başvurabileceği Yollar Nelerdir?

Uzaktan Çalışma Şeklini Devreye Koyabilir

İşin mahiyeti ve özelliğine göre işveren uzaktan(evden) çalışma şeklini de devreye koyabilir. Bu durumda işveren işçinin ücretini tam olarak ödemek zorundadır. Ancak işçinin, yol masrafı da işveren tarafından karşılanıyorsa, uzaktan çalışma halinde, işverence yol masrafı ödenmek zorunda değildir. İşçinin yemek masrafı da işveren tarafından karşılanıyorsa, bu halde yemek masrafı işçiye ödenmek zorundadır.Bunun dışında işveren tarafından işçilere ödenen yakacak, çocuk yardımı gibi sair yardımlar var ise işveren evden çalışma sürecinde de bu yardımları ödemelidir.

Ücretin Azaltılmasını Teklif Edebilir

Ücretin azaltılması da yine işçinin onayına bağlıdır. İşçinin bunu kabul etmemesi halinde işverenin iş akdini feshetmesi geçerli nedene dayalı bir fesih oluşturacaktır. Bu durumda işçiye, kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi gerekmektedir.
Haberin devamı>>>

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*